Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

Informacje o Zespole

Zespół ludowych śpiewaków pod nazwą „Rozmaryn” pod kierownictwem Pani Teresy Cisek, działa od 1997 roku. Zespół składa się z 14 osób, które jednocześnie reprezentują Koło Gospodyń Wiejskich w Markocicach, gminy Bogatynia. 

Kilkuletni staż pracy zespołu ludowego to bogaty dorobek kulturalny w propagowaniu  i krzewieniu tradycji kultury ludowej oraz promowaniu gminy w kraju i poza jego granicami.

Zdobyte wyróżnienia i osiągnięcia zespołu wysoko stawiają nasz zespół w reprezentacji zespołów folklorystycznych naszego regionu.

Udział w tradycyjnych obchodach świąt lokalnych, regionalnych i państwowych przyczynił się  do poznawania coraz to szerszego grona przyjaciół, sympatyków folkloru.

 CZŁONKOWIE  zespołu ROZMARYN

  1.CISEK TERESA – Kierownik zespołu


2.GUDEŁAJSKA KRYSTYNA


3.JAROCKA IRENA  członek zarządu


4.WÓJCIKEWICZ ZBIGNIEW


5.MŁYŃCZYK BOGUSŁAWA


6.PRZEWOZNA EWA 


7.KOSIOREK BOGUMIŁA


8.CHORĄGWICKI STANISŁAW 


9.CHORĄGWICKA KATARZYNA


10.WIECZOREK BOŻENA 


11.MOLAK LIDIA     


13. KOZIOŁ  MARIA 


13.IRENA WOŁOĆKO


14.BARBARA GABRYNIEWSKA


Roczny kalendarz spotkań z folklorem naszego zespołu jest stale wypełniony i jego harmonogram przedstawia jedne z najważniejszych imprez kulturalnych:
  • Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Kolęda”
  • Tradycyjne spotkania z folklorem „Mała Wielkanoc” Pałac w Łomnicy
  • Festyn Trzech Państw w trójstyku
  • Folklor w trójstyku w Domu Ludowym w Markocicach
  • Dożynki gminne
  • Międzynarodowy festiwal „ Śpiewający Seniorzy” w Bogatyni
  • Międzynarodowy Odpust Europejski Kopaczów Oldrzichov
  • Międzynarodowy Dzień Seniora w Markocicach

Ponadto aktywnie uczestniczy w życiu całej Gminy, współpracuje z Radami Osiedlowymi, szkołami i przedszkolami oraz organizacjami społecznymi i instytucjami kultury, sportu i rekreacji.


Krótka historia zespołu

Zespół występował w licznych regionalnych spotkaniach z folklorem, które odbywały się w Cieplicach, Świerzawie, Lubawce, Henrykowie, Zawidowie, Czerwonej Wodzie, Gościszowie, Nowogrodźcu,  podczas których otrzymywał wiele zaszczytnych wyróżnień.

W swojej wędrówce z pieśnią folklorystyczną doszedł na ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie w 2001 roku otrzymał wyróżnienie. 

W 2001 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie na najaktywniejsze Koło Gospodyń Wiejskich  na Dolnym Śląsku przyznane przez Zarząd Wojewódzki ZKiOR w Jeleniej Górze z okazji Jubileuszu 130-lecia KGW w Polsce.

W 1997  i 2003 roku  członkinie zespołu otrzymały odznaczenie „Order Serca Matki Wsi”, w 2004 zespół uczestniczył w uroczystościach akcesyjnych przygotowując „Wesele Wspólna Europa”w trójkącie trzech ziem Bogatyni, Hradka nad Nysą, Zittau.   

W wieloletnim dorobku zespołu znajduje się również wpis do Złotej Księgi za aktywność i odznaczenie oznaką „Zasłużony dla Miasta i Gminy Bogatynia”.

Od 1995 roku prowadzi stałą  współpracę przygraniczną z wiejskimi kobietami z Niemiec- Landfrauenverein Lobau-Zittau (Górne Łużyce) z siedzibą w Hirschfelde i kobietami z Liberca (Cz).

Zespół czynnie uczestniczy w wystawach, prezentacjach potraw i pokazach tradycji wielkanocnych i bożonarodzeniowych za granicą u zaprzyjaźnionych z gminą miast partnerskich.

 


Nagrody, wyróżnienia i zasługi:

  • Otrzymał II miejsce w Jesiennej Edycji Festiwalu Zespołów Ludowych, plebiscyt prowadzony przez Radio Wrocław  w 2009 roku.
  • Udział w programie „Kawa czy Herbata” TVP program I, realizowany w ramach bogatyńskiej imprezy pn. „Karbonalia” w 2010 roku.
  • Międzynarodowy Festiwal Zespołów Ludowych w Strzegomiu w 2011 roku.

W licznych spotkaniach z folklorem prezentują obyczaje i tradycje, a także wymieniają doświadczenia w kultywowaniu tradycji regionalnych.

Ostatnie trofea to:

  • I miejsce w Festiwalu Kultury Ludowej „Święto Błękitnej Niezapominajki” w Łagowie
  • III miejsce w Leśnej oraz nagrodę Grand Prix w II Festiwalu Pieśni Dziadowskiej i Ludowej Gór i Pogórza Kaczawskiego.

Ze swojego ludowego repertuaru Rozmaryn wykonuje utwory ludowe i  pieśni śpiewane a capella, wszystkim dobrze znane jak: „Czemu ty dziewczę”, „Jechała Maryna”, „Tam gdzie bystra woda”,  hymn Bogatyni „Na rubieżu” autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich w Markocicach.                                               

Swoją działalność folklorystyczną prowadzi w Multifunkcjonalnym Centrum Trójstyku  (dawnego Domu Ludowego po przebudowie) w miejscu styku trzech ziem Małego Trójkąta,  gminy działającej w związku miast Małego Trójkąta Bogatyni- Hradka nad Nysą i Zittau.

<< Powrót Licza odwiedzin: 1377843 Ostatnia aktualizacja: 2024-04-22