Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

 Ratowiczanki to szesnastoosobowy zespół ludowy z Ratowic utworzony przez członkinie ratowickiego koła emerytów w maju 2011 roku.

 Zespół podzielony jest na dwie sesje: wokalną – 12 pań śpiewających na dwa głosy, oraz instrumentalną- 4 osoby: akordeon -Andrzej Rozumoszewski, gitara- Grzegorz Klekot, skrzypce- Agnieszka Saj,  instrumenty perkusyjne, gitara klasyczna- Lidia Świerzko.

         Pomysłodawczynią tej formy integracji i kultywowania tradycji jest Pani Stanisława Żukowska- emerytowany pedagog, inicjatorka wielu przedsięwzięć artystycznych w Ratowicach. Obecnie kierownikiem zespołu są panie Milada Piekarska oraz Lidia Świerzko.

         Zespół chętnie prezentuje swój repertuar podczas dożynek, spotkań integracyjnych, jubileuszy, uroczystości kościelnych i koncertów.

         Ratowiczanki oprócz dolnośląskich pieśni ludowych śpiewają również piosenki okolicznościowe, biesiadne, patriotyczne, pastorałki i kolędy.

         Zespół występował wielokrotnie na zaproszenie w okolicznych miejscowościach, we Wrocławiu w Urzędzie Marszałkowskim, w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w przeglądach kolęd w Oławie. Gościł na przyjęciach opłatkowych Koła Gospodyń Wiejskich.

          Grupa systematycznie bierze udział w przeglądach zespołów ludowych i biesiadnych, na konkursach śpiewaczych odnosząc sukcesy. Pierwsze miejsce w konkursie piosenki biesiadnej w Wojsławicach „ Biesiadowanie w kapuście”.

Ratowiczanki występowały  dwukrotnie na scenie Opery Wrocławskiej podczas Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska.  Zespół  zajął czwarte miejsce na liście przebojów ludowych radia Wrocław.

 

Opiekunem zespołu  Ratowiczanki jest stowarzyszenie pn „Towarzystwo Przyjaciół Ratowic”. Gmina Czernica oraz Bank Spółdzielczy w Oławie.

          Ratowiczanki śpiewają z potrzeby serca, realizując przy tym ważne zadanie jakim jest kultywowanie tradycji regionu. Obecnie przygotowujemy się do nagrania płyty z utworami ludowymi promując przy tym Gminę Czernica. Mamy nadzieję, że będzie to miła niespodzianka dla naszych słuchaczy.

 

 

        

Kontakt z zespołem:

lidiaswierzko@interia.pl

tel:609430683, 607087099

<< Powrót Licza odwiedzin: 1377531 Ostatnia aktualizacja: 2024-04-22