Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

 Zespół  Górali Czadeckich "Pojana" jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce kultywującym tradycje muzyki i tańca Górali Czadeckich. Powstał w 1958r. dzięki ogromnej potrzebie Polaków zamieszkałych niegdyś na Bukowinie, którzy po dwustuletnim pobycie na obczyźnie powrócili do Ojczyzny. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu był Jerzy Swarcan, jego następcą przez wiele lat był Maksymilian Juraszek, od 2008r. kierownikiem zespołu jest Bożena Żygadło. Instruktorem muzycznym jest Eugeniusz Chałada. akompaniament to skrzypce - Emilia Juraszek, kontrabas - Jerzy Juraszek i akordeon Eugeniusz Chałada.

Podstawę repertuaru Zespołu "Pojana" stanowią "Tajdany", autentyczne piosenki góralskie, opowiadające o ciężkiej pracy, tęsknocie, miłości, a także zawierające tematykę zalotną i żartobliwą wykonywane w językach rumuńskim, słowackim, czeskim i ukraińskim. Integralną częścią repertuaru są żywiołowe, pełne ekspresji tańce ludowe.

Zespół "Pojana" często prezentuje się scenicznie na ogólnopolskich festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych, występuje również na uroczystościach dożynkowych i okolicznościowych. Od dwudziestu czterech lat Zespół "Pojana" uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Bukowińskie Spotkania" odbywającym się w Rumunii, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie.

Zespół Jubileusz 55-lecia świętował na XXIV Międzynarodowym Festiwalu "Bukowińskie Spotkania" w mieście Campalung Moldovenesc w Rumunii. Festiwal odbywał się w dniach od 19 do 21 lipca 2013 r. Uczestniczące zespoły poprzez tańce i śpiewy regionalne prezentowały na scenie swoją kulturę i tradycję, natomiast mieszkańcy bawili się wraz z artystami przy wesołej i energicznej muzyce folkowej. Festiwal był również okazją do spotkań zaprzyjaźnionych zespołów, którzy od wielu lat znają się, wymieniają doświadczeniami i wspólnie bawią. Członkowie ZPiT "Pojana" zatrzymali się w rodzinnej wiosce swoich przodków Pojana Mikuli, spotkali się ze swoimi rodzinami, odwiedzili również groby swoich bliskich i uczestniczyli we mszy świętej. Artyści mieli okazję wyruszyć na wycieczkę krajoznawczą do Pleszy i Nowego Słońca oraz odwiedzić polskie wsie na Bukowinie Rumuńskiej. Pobyt w Pojanie Mikuli przebiegał artystom w rodzinnej atmosferze, przy obfitym stole, wspólnych rozmowach, śmiechach, wspomnieniach. Świętowanie 55-lecia upłynęło w bardzo radosnej i serdecznej atmosferze. Uwieńczeniem tego spotkania było rozpalenie dwóch ogromnych ognisk, które podkreśliły rangę tego artystycznego międzynarodowego wydarzenia.

Czteropokoleniowy Zespół "Pojana" działający pod patronatem Urzędu Gminy Dzierżoniów przez pięćdziesiąt pięć lat sławi kulturę Górali Czadeckich. Jest laureatem licznych konkursów i przeglądów folklorystycznych. Najważniejszym osiągnięciem jest Nagroda im. Oskara Kolberga, Dyplom Ministra Kultury, Nominacja Dolnośląskiego Klucza Sukcesu i Nagroda Główna Festiwalu "Znaki Tożsamości".

<< Powrót Licza odwiedzin: 1444087 Ostatnia aktualizacja: 2024-12-03