Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

Zespół Podolanie z Czerwonej Wody został założony w 1996 r. przez Panią Janinę Kramarzewską, która po wieloletnim śpiewaniu w zespole, ze względu na swój podeszły wiek odeszła z zespołu i funkcję kierownika zespołu przekazała Pani Halinie Nakoniecznej. Pani Halina funkcję tą pełni do dnia dzisiejszego. Zespół Podolanie przez 18 lat swojej działalności brał udział w różnego rodzaju imprezach, festynach i przeglądach. Śpiewają różne pieśni w zależności od charakteru imprezy. Jeżeli są dożynki, śpiewają pieśni dożynkowe, jak jest jakiś festyn rodzinny to repertuar składa się z innych pięknych piosenek. Jak podkreśla kierowniczka zespołu – Pani Halina Nakonieczna zespół jeździ po całym kraju, wszędzie tam gdzie jest zapraszany.


Zespół bierze również udział w przeglądach połączonych z konkursami kulinarnymi. Przykładem takich przeglądów są „Kolędnicy”, na który zespół przygotowuje potrawy wigilijne, oraz „Mała Wielkanoc”, gdzie oprócz potraw wielkanocnych zespół przygotowuje palmę, która osiąga już 10 metrów. Kultywują tradycje ze wschodu, ponieważ stamtąd ich rodzice przywieźli różne, bardzo smaczne potrawy. W przeglądach tych zdobywają miejsca w pierwszej trójce.
Zespół brał udział w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest to festiwal pełen bardzo pięknych występów. Podczas tego wydarzenia zespół miał okazję podpatrzeć trochę pięknych utworów i ich wykonawców. Jak podkreśla kierownik zespołu, tam są pielęgnowane pieśni Kolberga, który wszystkie pieśni utrwalił w książce. Wprawdzie pieśni te nie są udostępnione w pełnym repertuarze, znajdują się tam tylko ich początki, jednak można sobie te pieśni układać , można je sobie zmieniać, jak kto woli.


W zespole jest kapela pięciu panów, którzy grają na trąbce, akordeonie oraz na instrumentach perkusyjnych. Jeden Pan gra na własnoręcznie wykonanym instrumencie, który określany jest jako diabelskie skrzypce i zawsze robi furorę tym sprzętem. 
Zespół brał udział w pierwszym Festiwalu Muzyki Ludowej i Folkowej "FOLK FEST” w Świeradowie Zdroju, gdzie niestety nie znalazł się w czołówce. Nie ostudziło to jednak zapału członków zespołu do pracy, ponieważ zapowiedzieli, że postarają się kiedyś wygrać ten konkurs.


Zespól wykonuje również piękne wieńce dożynkowe, za które w konkursach zdobywają czołowe miejsca. 
Zespół od ośmiu lat, co roku, w ostatnią niedzielę czerwca organizuje Plenerowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych "Nad wodą śpiewanie". Impreza ta cieszy się ogromnym powodzeniem, swój udział zgłasza bardzo dużo zespołów. Jak mówi Pani Halina Nakonieczna jak najwięcej zespołów chce przyjeżdżać na to spotkanie, ze względu na panującą atmosferę i piękną okolicę. Dookoła są lasy, a samo śpiewanie odbywa się nad wodą. Zespoły na to spotkanie przywożą wianki, które są oceniane, nagradzane, a następnie puszczane na wodę. Organizowany przez zespół przegląd posiada specjalną piosenkę, której słowa napisał pan Józef Herbut. Jest to swego rodzaju hymn na rozpoczęcie śpiewania nad woda.


W zespole panuje rodzinna atmosfera. Jak pojawiają się jakieś problemy, to wspólnie są rozwiązywane. Jak sami mówią kto się lubi ten się czubi. Chcieliby utrzymać zespół jak najdłużej. Skład, w którym obecnie śpiewają utrzymuje się od wielu lat. Są otwarci, na nowe osoby chcące przystąpić do zespołu, jednak nie znajdują chętnych do śpiewania. Mimo tego jednak jak przychodzi do zabawy, to mieszkańcy przychodzą i bawią się przy ludowych piosenkach.
Zespół Podolanie został odznaczony przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Był to dla zespołu wielki zaszczyt, ponieważ medal został osobiście wręczony przez ministra, podczas pierwszej Biesiady Górnołużyckiej w Łagowie. Na to górnołużyckie spotkanie zespołów ludowych zespół Podolanie oprócz występów artystycznych przygotował potrawy, które zajęły pierwsze miejsce w konkursie. Przygotowali pełny obiad. Na pierwsze danie był rosół, były również pierogi w różnych postaciach i królik w potrawce w śmietance. Przygotowali również nalewki i piękne ciasta. Starają się utrzymywać potrawy Pani Janiny Kramarzewskiej - założycielki zespołu, która przywiozła je ze wschodu, bo stamtąd pochodziła. Poza tym rodzice członków zespołu pochodzą z kresów południowo- wschodnich, dlatego tez potrawy przygotowywane przez zespół to przeważnie: pierogi, gołąbki z kaszy gryczanej, gołąbki na różne sposoby no i ryby na przykład po żydowsku, karpw galarecie bez ości. Zespół za te potrawy na konkursach zdobywa złote smaki, bardzo dużo wyróżnień, bardzo dużo dyplomów i nagród.

<< Powrót Licza odwiedzin: 1404450 Ostatnia aktualizacja: 2024-07-18