Towarzystwo Kulturalne „Podgórzanie” powstało w 1998 roku. Cele i zadania statutowe to upowszechnianie, kultywowanie i propagowanie kultury oraz obrzędów ludowych poprzez między innymi prowadzenie zespołu folklorystycznego „Podgórzanie”, organizowanie imprez kulturalnych, podtrzymywanie tradycji ludowych, promowanie osiągnięć Miasta i Gminy Mirsk oraz Powiatu Lwóweckiego.
Stowarzyszenie powstało na bazie zespołu folklorystycznego „Podgórzanie”. Zespół działał od 1976 roku. Początkowo był to zespół śpiewaczy koła gospodyń wiejskich, którego trzon stanowili mieszkańcy wsi Kamień i Mroczkowice. Na podstawie przekazów najstarszych mieszkańców wsi powstały takie widowiska jak: „Kądzielnice”, „Śmigus-Dyngus”, Omłoty”, „Kolędnicy”, „Ostatki”, „Wesele lwowskie”, Muzyka u rekruta”. W trakcie swojej działalności zespół występował na wielu scenach krajowych i zagranicznych, między innymi na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (1989), Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (1988), Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych we Włoszakowicach (1988), w Teatrze Polskim w Warszawie (1989), na III Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej (2010). Polską muzykę i śpiew prezentowaliśmy w wielu krajach Europy, m.in. na Festiwalu Folkloru w Issoire – Francja (1989, 1996, 2000), w Norwegii (1992), w Holandii (1997), Hiszpanii (1997), we Włoszech (1998) i wielokrotnie w Niemczech. „Podgórzanie” od lat biorą udział w wielu konkursach i przeglądach folklorystycznych zajmując czołowe miejsca.
Soliści zespołu - Jadwiga Biernacka, Bronisława Chmielowska (śpiew) oraz Józef Zając (skrzypce) mają status artystów ludowych, zdobywając 1-sze miejsca w Kazimierzu nad Wisłą. Integralną częścią zespołu jest kapela ludowa kierowana przez Edwarda Cybulskiego.
Współzałożycielem i kierownikiem zespołu jest Teresa Malczewska, zasłużony działacz kultury i honorowy obywatel Miasta i Gminy Mirsk, posłanka do Sejmu RP dwóch kadencji.