Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

 

Zespół Ludowy „Mojęcice”  został założony w roku 1979r. we wsi Mojęcice ( gmina Wołów), od której pochodzi nazwa Zespołu. W swoim  repertuarze ma piosenki ludowe, patriotyczne, kresowe, sakralne, kolędy i pastorałki. 

W ostatnim dziesięcioleciu Zespół swoje osiągnięcia  zapisał na dwóch płytach pt. „Ziemia Naszych Ojców” i „Ludowe śpiewanie”.

Występował w strojach piotrowskich, góralskich i dolnośląskich. Najdłużej jednak w strojach uszytych własnoręcznie na wzór strojów piotrowskich. Obecnie, od roku, występuje w nowych strojach uszytych na wzór poprzednich, współfinansowanych środkami Ministerstwa Kultury .

W 1990r. za aktywny udział w życiu parafialnym, uzyskał Błogosławieństwo Papieża Jana Pawła II , dzisiaj już świętego. Za działalność na niwie kultury otrzymał nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zespół kultywuje tradycje i obyczaje ludowe takie jak dożynki, oczepiny itp., bierze udział w festiwalach, przeglądach i konkursach.

Kierownik artystyczny:

Pani Aleksandra Żminkowska – mgr sztuki ukończyła Uniwersytet Śląski i Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Przez 15 lat była solistką Opery Bydgoskiej i Wrocławskiej. Od 2001r. uczestniczka kursów dyrygenckich przy Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Kapela zespołu: 

Skrzypce  - Jadwiga Błachuta

akordeon – Anna Siuko

Śpiew:

Andrzej Wątroba, Elżbieta Matkowska, Ewa Miazek – Stelmarczyk,

Halina Harwas, Emilia(wnuczka Haliny), Helena Pukiel, Henryk Martyn, Ilona Banasik,

Jerzy Warszycki, Krystyna Plaszyk, Łucja Barańczuk,

Maria Sołowska, Maria Warszycka, Maria Więcław,

Natalia Wróbel, Stanisława Kruszyńska, Stanisława Wątroba

 

 

Osoba do kontaktu:

Łucja Barańczuk

lucja_baranczuk@op.pl

<< Powrót Licza odwiedzin: 1286676 Ostatnia aktualizacja: 2023-03-22