Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

 Zespół wokalny  „Leśne Echo” 

Początek działalności zespołu sięga roku 2004, kiedy to z inicjatywy p. Marii Czarnej, ówczesnej dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy, powiat Brzeg w województwie opolskim, rozpoczyna działalność zespół wokalny „Leśne Echo”. Zaczęło się od występów podczas uroczystości i imprez gminnych, doskonaląc śpiew pod kierunkiem muzycznym Jana Sowy z Mąkoszyc. Początki to znane piosenki ludowe, śpiewane podczas różnych uroczystości rodzinnych oraz kresowe jako, że prawie 100 procent mieszkańców gminy to repatrianci z Kresów.

Od początku powstania zespół prowadzi działalność przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubszy. Repertuar grupy jest bardzo szeroki,

znajdują się w nim przede wszystkim piosenki ludowe, biesiadne, kresowe, retro przeboje oraz okolicznościowe w tym sakralne (maryjne, kolędy) i patriotyczne. To zespół stylowo inny niż pozostałe. W swoim programie artystycznym ma przygotowane bloki tematyczne dla młodzieży i seniorów, stwarzające odpowiedni nastrój i zapotrzebowanie zależne od widza. Zespół daje rocznie prawie 50 koncertów na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, m.in. podczas Międzynarodowego Lata Kwiatów w Otmuchowie, Święta Kwiatów w Łosiowie, Europejskich Targach Chłopskich w Krzyżowicach, Octoberfest Brzeg.  

Polską muzykę i śpiew prezentowaliśmy w krajach Europy Wschodniej koncertując na Litwie i Ukrainie. Jedną ze swoich piosenek zespół zaśpiewał w Operze Lwowskiej podczas pobytu na Ukrainie w 2011 roku.

Zespół wokalny „Leśne Echo” jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień na przeglądach amatorskiej twórczości artystycznej, m.in. Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Brzeskie Kolędowanie”, Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej „Wiatraki” Kosorowicach gm. Tarnów Opolski, a także Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej „ Tobie Polsko” w Pogorzeli gm. Olszanka.

Największe sukcesy odnosił jednak w popularyzacji piosenki kresowej, to 3- krotny laureat Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Kresowej organizowanego przez Woj. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie na Opolszczyźnie.

Podczas V Przeglądu Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos” (gmina Jelcz - Laskowice Oławskie) za cykl śląskich piosenek ludowych zespół otrzymał wyróżnienie Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego.

„Leśne Echo” to wiodący zespół artystyczny Międzynarodowego Spotkania Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich jaki corocznie odbywa się w Świątnikach k. Sobótki.

 Obecnie trzon zespołu tworzy 10 wokalistów, w tym 7 pań i 3 panów. Kierownikiem artystycznym jest znany w brzeskim środowisku artystycznym muzyk i aranżer – Jacek Ochmański, na co dzień dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury w Brzegu woj. opolskie.

 

Koordynatorem koncertów zespołu wokalnego „Leśne Echo” jest

Eugeniusz Szewczuk tel. 607 565 427  e-mail   pilotgienek@wp.pl

 

<< Powrót Licza odwiedzin: 1286696 Ostatnia aktualizacja: 2023-03-22