Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

 Zespół „Krukowianie” zawiązał się w sierpniu 2014 roku, początkowo tylko na potrzebę zaprezentowania się wsi Kruków na organizowanych w Gminie Żarów Dożynkach.  Pomyślna współpraca przy przygotowywaniu repertuaru na Dożynki zaowocowała utworzeniem stałego zespołu, który w październiku tego samego roku zaśpiewał podczas uroczystości oddania do ponownego użytku pięknie odrestaurowanej zabytkowej kapliczki w Krukowie.

Niemałą rolę w formowaniu się Zespołu, odegrał fakt, iż jego kierownik – Pan Henryk Daniel, wspierający Zespół grą na akordeonie i nadający mu kierunek artystyczny – przeprowadził się w owym czasie z pobliskiego Żarowa do Krukowa. Jego obecność zadziała jak magnes na lubiące i chcące śpiewać mieszkanki Krukowa i już wkrótce Zespół, umilał czas śpiewaniem kolęd podczas spotkania opłatkowego dla mieszkańców wsi. Zajął się także przygotowaniem oprawy muzycznej Mszy świętych w trakcie Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkiej Nocy i innych uroczystości kościelnych, odbywających się w sąsiadującym z Krukowem Zastrużu.

Po raz pierwszy w ludowym repertuarze Zespół zaprezentował się szerszej publiczności  w maju 2015 roku - podczas „IV Majówki na Granitowym Szlaku” w Kostomłotach a następnie na Przeglądzie Zespołów Ludowych w Żarowie. To właśnie wtedy dziewczęta z Zespołu uwierzyły w to, że mogą śpiewać i, że swoim śpiewem mogą dawać radość innym a idea „Od świetlicy do stolicy” może nabrać realnych kształtów. Jako, że w repertuarze Zespołu znajdują się nie tylko piosenki ludowe/folkowe ale również hity muzyki rozrywkowej, w sierpniu 2015 – na zaproszenie GCKiS w Żarowie - wystąpił on na imprezie plenerowej pn. „Zakończenie Lata”.

Pierwszym konkursem muzycznym, w jakim Zespół wziął udział, był XVII Festiwal Pieśni Patriotycznej”, na którym zdobył on Wyróżnienie.

Swoją muzyką „Krukowianie” bawili także mieszkańców Żarowa w trakcie XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Aktualnie Zespół bierze udział w przeglądach organizowanych na terenie gminy Żarów i gmin ościennych (choćby w „Śpiewaniu nad wodą” w Mietkowie, czy przeglądach Piosenek ludowych i biesiadnych w Żarowie i Jaworzynie) ale marzy się im wypłynięcie na szersze wody (stąd być może w repertuarze Zespołu także muzyka około szantowa).

Od października można usłyszeć Zespół na antenie Radia Wrocław, gdyż – wraz z innymi pięcioma zespołami - Krukowianie biorą udział w Jesiennej Rundzie Listy Przebojów Ludowych.

 

Zespół „Krukowianie” występuje obecnie w składzie: Henryk Daniel – kierownik Zespołu, Agnieszka Banasik, Dorota Domagała, Zofia Domagała, Henryka Lichwała, Małgorzata Miodowska, Grażyna Petryszyn, Magdalena Rypan, Danuta Wieloch, Urszula Witkowska, Krystyna Ziaja i  jedyny (poza kierownikiem) w tym gronie niewiast „rodzynek” - Robert Miodowski.

 

<< Powrót Licza odwiedzin: 1286684 Ostatnia aktualizacja: 2023-03-22