Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

Informacje o Zespole

Ludowy Zespół "Katarzynki"powstał w 2004r. w Ścinawce Górnej w Gminie Radków z inicjatywy pani Katarzyny Jarosz.

To właśnie na cześć pani Katarzyny w 2004r przyjął nazwę "Katarzynki"  i nadal przy wielu okazjach podkreśla udział jaki w powstawaniu zespołu miała pani Jarosz.

W swej działalności zespół może pochwalić się bogatym i bardzo szerokim repertuarem. Znajdziemy w nim pieśni ludowe, pieśni patriotyczne, kościelne czy też utwory folkorystyczne. W ciągu ostatnich pięciu lat swoje umiejętnosci muzyczne i wokalne zapisali na czterech płytach. W swojej twórczości ,,Katarzynki" upodobały sobie zwłaszcza folklor ziemi sądeckiej, co podkreślają nie tylko poprzez wykonywanie utworów wywodzących się z tego regionu, ale także poprzez strój wzorowany na orginalnych strojach górali sądeckich. To własnie piękne stroje przyczyniają się do pozytywnego odbioru, rozpoznawalności oraz niewątpliwie podnoszą wartość zespołu. Niektóre elementy strojów ,,Katarzynek" zostały wykonane ręcznie przez panią Katarzynę, inne zostały sprowadzone z Zakopanego czy Poronina. Jednakże to nie stroje są w działalności zespołu najważniejsze.

Najbardziej istotna jest jego twórczość oraz praca nad zachowaniem dorobku kulturowego oraz podtrzymywania twórczości ludowej, tak by przyszłe pokolenia  mogły bezpośrednio poznać i spotkać się z historią i obyczajami swoich przodków. Już dawno sława zespołu oraz zasięg jego działalności przekroczył granicę gminy Radków. W 2010 r. zespół reprezentował województwo dolnośląskie na dożynkach prezydenckich w Spale. Regularnie bierze udział w przeglądach i konkursach poświęconych kultywowaniu tradycj ludowych. Uczestniczył w XXII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu oraz w VI Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska we Wrocławiu. Wielokrotnie był wyróżniany podczas Przeglądu Zespołów Ludowych Pogranicza w Kudowie Zdroju - Pstrążnej gdzie w 2006 zdobył trzecie miejsce, w 2009 r. pierwsze, od 2010 r. do 2013 r. uplasował się na drugiej pozycji, a w 2014 zdobył ponownie trzecie miejsce. Kolejnym wydarzeniem w którym zespół regularnie bierze udział jest Wojewódzki Festiwal Zespołów Ludowych Kół Gospodyń Wiejskich w Stolcu, właśnie tam w 2014r od Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej  otrzymał gratulacje oraz podziękowanie w formie dyplomu i medalu  za wieloletnie kultywowanie tradycji ludowych na Dolnym Śląsku. ,,Katarzynki" reprezentują gminę w miastach  partnerskich gminy Radków. Są to Pniewy w Wielkopolsce, Czarna Dąbrówka na Kaszubach czy Duszniki Wielkopolskie. Na XXII Przeglądzie Pieśni Ludowych z Oskarem Kolbergiem w Dusznikach gościły u zaprzyjażnionego Zespołu Pieśni Ludowej  "Duszniczanki." Podczas trwającej od wielu lat współpracy z Czeską miejscowością partnerską Bezdekovem nad Metuji - ,,Katarzynki" brały udział w niemal wszystkich spotkaniach promując polski folklor poza granicami kraju. W 2014r. reprezentował województwo dolnośląskie na Dniach Polskiej Gastronomii w Pradze. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Ludowej w Środzie Śląskiej oraz  w Przeglądzie Zespołów  Ludowych "Biskupicki Złoty Kłos" w Biskupicach Oławskich gdzie otrzymał wyróżnienie od Pana marszałka Włodzimierza Chlebosza w formie statuetki.

Również gminne imprezy o charakterze związanym z obszarami wiejskimi mają zapewnioną oprawę atrystyczną ze strony ,,Katarzynek". Zespół występuje podczas dożynek, prezentacji wielkanocnych czy jarmarku bożonarodzeniowego, nie tylko o zasięgu gminnym ale także powiatowym czy nawet wojewódzkim. Nie można nie wspomnieć o udziale zespołu w liście przebojów ludowych Radia Wrocław, który przyniósł ,,Katarzynkom" wielki rozgłos. W obecnym składzie zespól występuje od 2004 roku, jest w nim kapela i grupa wokalna.

Kierownikiem zespołu jest Stanisław Bury.

 Bardzo istotne jest to, że w działalność zespołu powli włączane są dzieci i młodzież. Coraz częsciej biorą udział w występach "Katarzynek". Zespół ma swoją siedzibe w Centrum Inicjatyw Wiejskich Gminy Radków w Ścinawce Górnej.

Działalność zespołu jest bardzo istotna z wielu względów. Podstawowym jest kultywowanie tradycji ludowych oraz praca nad zachowaniem dziedzictwa kulturalnego. Ponadto integruje on społeczność lokalną, aktywuje ją oraz zachowuje pewnego rodzaju spójność "małej ojczyzny" Zespół bierze udział w przygotowaniu, szeregu wydarzeń lokalnych zapewniając oprawę artystyczną podczas dożynek, spotkań przedświątecznych, zabaw mikołajkowych dla dzieci czy też świątecznych spotkań dla ludzi starszych i samotnych. Z okazji kanonizacji Jana Pawła II przygotował program poświęcony tej uroczystości, łącząc modlitwy Ojca Świętego z pieśniami w wykonaniu zespołu. Był on prezentowany w wielu kościołach powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego.

Aktywność "Katarzynek" w tych dziedzinach niezwykle pozytywnie wpływa na życie lokalnej społeczności, wzmacnia jej więzi oraz bardzo wyraźnie podnosi poziom jej zainteresowania życiem oraz wzajemną pomocą.. Jest to niezwykle istotny aspekt działalności zespołu na płaszczyźnie nie tylko kulturalnej, ale i społecznej. Dlatego od kwietnia 2013r zespół "Katarzynki" działa jako Stowarzyszenie "Zespół Ludowy Katarzynki" Kolejnym ważnym elementem działalności ,,Katarzynek" jest aktywizacja ludzi młodych, skupienia ich wokół zespołu, nauka śpiewu i tradycyjnych obyczajów ludowych. Jest to tym bardziej istotne, że młodzież powoli odchodzi od kultury ludowej, nie mają wiedzy na jej temat i po prostu nie czuje, jak ważna jest wiedza o kulturze i historii naszych przodków. Nie sposób w kilku zdaniach opisać działalności zespołu ludowego, ponieważ jest to swego rodzaju żywy organizm. Na przestrzeni lat nie obyło się bez przemian. Zmieniali się członkowie zespołu, przybywało utworów w repertuarze oraz doświadczeń i umiejętnośći. Jedno jest jednak niezmienne - pasja oraz miłość do tego co robią.

 

 

<< Powrót Licza odwiedzin: 1265551 Ostatnia aktualizacja: 2022-12-08