Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

Krótka historia Zespołu „Jeleniogórzanie”

Ludowy Zespół „ Jeleniogórzanie” (obecna nazwa) został założony w 1983 roku w Spółdzielni Inwalidów Karkonosze, pod nazwą Ludowy Zespół „Karkonosze”. Występował na terenie całego Dolnego Śląska zdobywając wiele dyplomów ,nagród i pucharów, biorąc udział w Przeglądach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Spółdzielni Inwalidów  Dolnego Śląska. W 1987 r. zespół SI „Karkonosze” (dawna nazwa) zdobywając wiele medalowych miejsc między innymi Puchar Prezydenta Miasta Ząbkowic Śląskich, wystąpił w Finale II Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Artystycznych Spółdzielczości Inwalidzkiej w Olsztynie.

Od 1990 r. Zespół zmienił nazwę na Ludowy Zespół „Jeleniogórzanie” i zaczął działać przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze. Występując na terenie  Jeleniej Góry i okolic w wielu miastach  Dolnego Śląska, dla wycieczek z Krajów Europejskich i USA. Wspiera swoimi występami i koncertami działalność charytatywną np.: Orkiestra Świątecznej Pomocy, Budowa Kościoła i Święto Matki przy ul. PCK w Cieplicach, imprezy charytatywne na rzecz dzieci chorych Domach Pomocy Społecznej , itp..

 

W 2007r. Ludowy Zespół „Jeleniogórzanie” wziął udział w konkursie „Ludowa Lista Przebojów Polskiego Radia Wrocław wygrywając edycję letnią, zajmując pierwsze miejsce i nagrał profesjonalną płytę w studiu Polskiego Radia Wrocław. Wystąpił na wielu przeglądach i festiwalach spotkaniach krajowych i Międzynarodowych. Otrzymując wiele cennych nagród i dyplomów. Zorganizował wraz z KSON i ODK  I Przegląd Zespołów Wokalnych i Ludowych na Zabobrzu.

W 2008r Zespół obchodził 25 rocznicę powstania został uhonorowany listami gratulacyjnymi od Prezydenta Miasta Jeleniej Góry , Rady Miasta i Posła na Sejm RP. Koncertował na Międzynarodowych Festiwalach w Strzegomiu i Głuszycy.


W 2010 r. wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Tradycji w Czechach i w Polsce zorganizowanym przez Eurocentrum w Jabloncu Nad Nysą i Miejski Dom Kultury w Jeleniej Górze- Sobieszów „Muflon”.

                                                                                              
W 2011 r. Zespół wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu w Bogatyni zajmując 3 miejsce. W Przeglądzie Zespołów Ludowych w Mysłakowicach zdobył nagrodę główną i nagrodę specjalną.      

                                                                                     
12 Stycznia 2012 roku Zespół otrzymał Tytuł „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry.

Na zaproszenie Radia Wrocław wystąpił w koncercie Laureatów Ludowej Listy Przebojów R.Wrocław

Wraz z dziećmi Szkoły podstawowej nr.2 Zespół tańca Ludowego

Na Międzynarodowy m Festiwalu pt. Tradycje i Obyczaje na Polsko-Czeskim pograniczu , Zespół Wystawił spektakl o tradycjach i obyczajach świąt Wielkanocnych. Bierze udział w koncertach Charytatywnych i w przeglądach Zespołów Ludowych np.: w Ziębicach, Mirsku, w Żelaźnie, Mysłakowicach.


Został zakwalifikowany przez Urząd Marszałkowski do Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej. W 2013 r. zespół zarejestrował  Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Jeleniogórzanie” .

8 Czerwca 2013 r. Zespół Ludowy „Jeleniogórzanie” obchodził jubileusz 30 rocznicy działalności zespołu.

W 2014 r. Ludowy Zespół „Jeleniogórzanie” poszerzył swoją działalność o zespół dziecięcy i naukę tańca ludowego dla dzieci i mlodzieży.  

                                                                                                                 

Kier Zespołu  Marian Zdybał       


Dane kontaktowe Zespołu

Ludowy Zespół „Jeleniogórzanie”
Marian Zdybał                
Ul. Różyckiego  5/30
58 – 506 Jelenia Góra.
Tel. (75)-75-229-71 

Kom.608 783 430

email: marian2261@onet.pl



Lista członków Zespołu Ludowego „Jeleniogórzanie”

  1. MARIAN ZDYBAŁ
  2. HALINA ZDYBAŁ
  3. KRZYSZTOF JANUSZEWSKI
  4. BARBARA JANIK
  5. KORALEWSKA MARIA
  6. KRYSTYNA SZOPIŃSKA
  7. JADWIGA ADAMKIEWICZ
  8. WŁADYSŁAWA HASINIEC
  9. BOŻENA  WASIUCZONEK
  10. STANISŁAW ZAJĄC
  11. ROMA ZAJĄC
  12. ZOFIA POŚPIECH
  13. EWA SARAN
  14. MONIKA DROZD
  15. HALINA PIASECKA
  16. WALENTYNA FULCZYŃSKA
  17. BEATA ROMANEK
  18. HENRYK MAJ
  19. KATARZYNA PRZYBYŁA
  20. IZABELA ALICJA SZULC
  21. STANISŁAWA MILCZAREK
  22. BOŻENA CESARZ
  23. DANUTA WARSZAWSKA

SKŁAD ZESPOŁU DZIECIĘCOMŁODZIEŻOWEGO

  1. ELIZA ROMANEK
  2. ANGELA SZULC
  3. ROKSANA SZULC
  4. PAULINA WARSZAWSKA
  5. FILIP CESARZ
  6. ANNA GOŁY
  7. POLA SARAN
  8. AMELIA SARAN
     

"NASZ JELENIOGÓRSKI ZESPÓŁ LUDOWY MOŻE ZNIKNĄĆ Z KART HISTORII ...

Dlaczego tradycja ludowa, jest tak mało popularna w naszym środowisku?
 

Może lepiej byłoby zmienić pojmowanie jej wartości, szczególnie w stolicy Karkonoszy, w nawiązaniu do współpracy w sferze wspólnoty państw i nauki patriotyzmu młodego pokolenia jej członków?
 
Z dużym zainteresowaniem i baczną uwagą, przysłuchiwaliśmy się relacjom z osiągnięć Ludowego Zespołu Jeleniogórzanie, działającego obecnie przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Zespół specjalizuje się w kultywowaniu tradycji, obyczajów, obrzędów, śpiewów, tańców, wszystkiego tego co związane jest z ludowym folklorem. Pan Marian, założyciel i opiekun zespołu, z prawdziwą pasją i oddaniem opowiadał nam o swoich marzeniach i niezwykle aktywnych działaniach członków zespołu, tak aby utrwalić w pamięci jeleniogórzan, głównie młodego pokolenia barwną i oryginalną tradycję ludową. Nawiązał do zdobytych osiągnięć zespołu na przestrzeni kilkudziesięciu już lat artystycznej obecności w naszym mieście, pomimo ogromnych trudności finansowych, lokalowych i braku mecenatu.
 
 Wspomniał o drobnych, w zasadzie symbolicznych dotacjach z kasy miejskiej na rozwój artystycznej działalności i wizerunku zespołu, który w końcu reprezentuje nas w środowisku jeleniogórzan i poza granicami kraju, głównie w Czechach i Niemczech. Wspomniał również o tym, że zespół rzetelnie i ambitnie odpracował zawsze otrzymane wsparcie finansowe w formie prezentacji swojej aktywności artystycznej na wielu imprezach organizowanych przez Miasto, taka bowiem była umowa. Aktualnie zespół skupił się, niezwykle starannie, oprócz codziennych i bardzo różnorodnych prac związanych z artystycznym funkcjonowaniem, na zorganizowaniu dla dzieci i młodzieży z naszego miasta i regionu nauki tańca ludowego pod kierunkiem profesjonalnego instruktora, choreografa, specjalisty w nauczaniu ludowych pląsów. Zaprasza do udziału w tym projekcie wszystkich chętnych, dzieci i młodzież w wieku 6 – 15 lat, którzy chcieliby potańczyć w ludowych, niezwykle ciepłych i intrygujących klimatach.
 
Usłyszeliśmy również o bardzo niepokojącym fakcie, starzenia się zespołu, jego członkami są bowiem osoby w podeszłym już wieku, głównie renciści i emeryci. Osób czynnych zawodowo i aktywnych na tym polu działania jest jedynie, kilka, za to zupełnie młodych miłośników folkloru ludowego nie ma praktycznie w ogóle lub jest niewielu.
Zdaje się, że te problemy należy rozpatrywać w aspekcie obecnej sytuacji na rynku pracy, ogromnego bezrobocia w naszym regionie. Młodzi jeleniogórzanie mają teraz zupełnie inne priorytety, plany, aspiracje. Podyktowane to jest, z całą pewnością z galopującym bezrobociem a odpowiedzą młodego pokolenia na te problemy jest solidna nauka języków obcych, zdobycie konkretnego zawodu i szukanie pracy poza granicami ojczystego kraju. Teraz już, polska matura uprawnia do podjęcia studiów wyższych u naszego niemieckiego sąsiada. Świat zatem stoi otworem dla polskich absolwentów szkół średnich, a propozycje kształcenia i utrzymania się młodych podczas studiów, nieporównywalne i znacznie korzystniejsze.
Młodzież z Jeleniej Góry nie kultywuje i nie nawiązuje w zasadzie w ogóle do tradycji i inspiracji ludowej. I to jest bardzo przykre zjawisko, bo kto niby inny jak młodzież, miałby to czynić ?
 Usłyszeliśmy ponadto, że członkowie zespołu we własnym zakresie przygotowują swój image sceniczny. Ich możliwości są jednak bardzo ograniczone i więcej niż skromne, koncentrują się w zasadzie na korzystaniu ze starych strojów, które z prawdziwym zaangażowaniem poddają procesowi reaktywacji, podstawowym procesom higienicznym i krawieckim aby w efekcie wyczarować piękne i niepowtarzalne kreacje sceniczne za parę groszy.
 
Może warto byłoby docenić zaangażowanie tej grupy jeleniogórskich seniorów i zorganizować im miejski mecenat, pomocny w ich niezwykle trudnych działaniach, wspomóc ich prawnie w napisaniu stosownego wniosku o dofinansowanie ze środków unijnych lub umożliwić współpracę z podobnymi podmiotami w ramach działań wspólnoty na rzecz lokalnej troski o aktywność w sferze narodowej tradycji ludowej? Naprawdę warto wspomóc prawdziwych pasjonatów, ludzi niezwykle skromnych i utalentowanych. Może Miasto znalazłoby odpowiedni lokal, których aktualnie nam nie brakuje by stworzyć tam miejsce historii, wspomnień i prezentacji niezliczonej praktycznie liczby nagród, trofeów, dyplomów zdobytych przez członków Jeleniogórskiego Zespołu Ludowego?
 
Można również w doskonały sposób wykorzystać takie miejsce, w którym jeleniogórzanie, również z innych kręgów chcieliby pochwalić się swoją historią i osiągnięciami, zaprezentować kroniki, zdjęcia, nawiązujące do własnej działalności na różnych forach, ku pokrzepieniu aktywności młodego pokolenia. Naprawdę warto zadbać o lekcję lokalnego patriotyzmu ...
 

Agata M."

(przedruk)
 

<< Powrót Licza odwiedzin: 1430172 Ostatnia aktualizacja: 2024-09-22