Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

Zespół folklorystyczny„IZERSKIE BOGDANKI”


Zespół folklorystyczny „Izerskie Bogdanki”, kierowany przez panią Józefę Tomczuk założony został w 1985 roku. Debiut sceniczny zespołu miał miejsce 21.01.1986 r. na „Spotkaniu Noworocznym Emerytów i Rencistów, Dzień Babci i Dziadka”.

Początkowo „Bogdanki” występowały na wszystkich akademiach organizowanych przez Kombatantów i władze miasta Mirsk.

Przez 13 lat zespół grał i śpiewał dla kuracjuszy świeradowskiego Domu Zdrojowego. Dzięki tym występom i zebranym za nie funduszom zespół zwiedził ważniejsze miejsca historyczne i sanktuaria w Polsce.

Od początku swego istnienia zespól „Bogdanki” brał udział w  Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Cieplicach, każdy ich występ klasyfikowany był w pierwszej trójce laureatów.  

Nieprzerwanie od dwudziestu pięciu lat zespól „Bogdanki” uświetnia swoimi występami wszystkie odbywające się w naszej gminie imprezy. Oprócz tego przez cały ten czas reprezentuje i tym samym promuje  gminę Mirsk na wszelkiego rodzaju konkursach, festiwalach, przeglądach zespołów ludowych na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim a nawet ogólnopolskim, zajmując na nich często czołowe miejsca. 

Spośród wielu sukcesów  jakie odniosły „Bogdanki” należy wymienić m. in.: udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórców Ludowych „Babie lato” - Bydgoszcz 1990 r., udział w konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego – Rzeszów 1995 r., gdzie zespół otrzymał I wyróżnienie. Latem 1998 r. zespół odnotował swoje szczytowe osiągnięcie. Na XXXII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą otrzymał wyróżnienie. Laureatem na tym też Festiwalu został pan Józef Zając, skrzypek grający w kapeli.

Zespól składa się głównie z emerytów i rencistów, mieszkańców Gminy Mirsk ponieważ ideą powstania „Bogdanek” było zagospodarowanie wolnego czasu ludzi, którzy po wielu latach ciężkiej pracy przeszli na zasłużony odpoczynek. I tak jest do dziś; zainteresowania, chęć integracji i wolny czas, połączyły członków zespołu „Bogdanki”, którzy oprócz pielęgnowania swej pasji, jaką jest śpiew, współtworzą kulturę i tradycję, tym samym promują naszą gminę.

Od 2015 roku kierownikiem zespołu jest Krystyna Zimkowska Trzcińska
Skład zespołu:
KAPELA:
Janusz Sobczyk
Karol Prochownik
Stanisław Chrzanowski
Józef Mróz
Janusz Mitura

ŚPIEW:
Krystyna Zimkowska-Trzcińska
Danuta Sawa
Lucyna Mielniszczyszyn
Jadwiga Topolnicka
Renata Sitarz
Halina Chrzanowska
Irena Mróz
Jadwiga Ptak
Janina Markowska
Irena Ogonowska
Agata Dubicka
Jadwiga Wróblak
Jadwiga Prochownik
 
<< Powrót Licza odwiedzin: 1365103 Ostatnia aktualizacja: 2024-02-26