Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

Zespół folklorystyczno - ludowy „Echo” powstał w Bolkowie wiosną 2005 roku. W mieście nie było wówczas żadnego zespołu skupiającego osoby, które śpiew, szczególnie ludowy, biesiadny, kochają i potrafią radość płynącą z piosenki przekazać innym. I to bez względu na wiek wykonawców czy odbiorców piosenek.  Powstała idea, by stworzyć zespół. Panie pochodziły nieco po mieście i wsiach odwiedzając ludzi, którzy znani są z ładnego głosu, odpowiedniego do planowanego repertuaru i znalazły koleżanki chętne do wspólnego śpiewania albo akompaniowania im np. na akordeonie. 
Zespół przyjął nazwę „Echo”, choć w rozważaniach przewijały się inne m.in. „BolkowianiE”. Śpiewały panie Kazimiera Dziedzic, Sabina Morys, Regina Wojciechowska, Anna Kulbida, Kazimiera Seńków, po jakimś czasie dołączyli Helena Cwanek z mężem Marianem i Barbara Czarna z mężenm Edwardem. Początkowo akordeonistą był Tadeusz Waranica. Potem zmienili go Zygfryd Kołodziejczyk i Edward Czarny
Dziś „Echo” to dziesięć śpiewających pań, dwóch akordeonistów, perkusista i śpiewający czasem z zespołem, a bywa, że i solo, instruktor z ośrodka kultury, Ryszard Bożek. Czasem zespołowi towarzyszy Maria Zuchantke, skrzypaczka, Niemka zamieszkała od kilkunastu lat w Polsce. Chór żeński „Echa” to: Kazimiera Dziedzic, Sabina Morys – z tamburynem w ręku, Regina Wojciechowska, Kazimiera Seńków – kierownik kapeli, Bronisława Buczkowska, Barbar Celuch, Janina Grażyna Andrzejewska, Grażyna Magda, Elżbieta Tęcza, Małgorzata Tokarska – Mazur. Na akordeonach grają Zygfryd Kołodziejczyk i Waldemar Lisiewicz, a Edward Szturma na perkusji.
Bieżące dokonania zespołu śledzić można na stronie internetowej www.echobolkow,ubf.pl 
<< Powrót Licza odwiedzin: 1365060 Ostatnia aktualizacja: 2024-02-26