Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

 Zespół „Dobromierzanie” działa przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji
w Dobromierzu. Ma za sobą ponad 140 występów środowiskowych w naszym województwie oraz na Pomorzu. W dotychczasowej działalności za swoje występy został wyróżniany i nagradzany na wielu przeglądach i festiwalach regionalnych. „Dobromierzanie” mają opracowanych wiele bloków tematycznych piosenek i przyśpiewek - są to pieśni folklorystyczne, weselne, obrzędowe, przyśpiewki, bloki biesiadne, kościelne (w tym kolędy i pastorałki), patriotyczne, kresowe, towarzyskie itp. Na tę chwilę zespół liczy 17 osób i specjalizuje się w folklorze podkarpackim - takie też przyjął stroje ludowe.

Instruktorem i kierownikiem muzycznym zespołu jest Jan Rymar, zaś kierownikiem administracyjnym - Ryszard Rogowski. „Dobromierzanie” czerpią piosenki pochodzące z bloku piosenek kresowych, ludowych z różnych regionów Polski, patriotycznych, regionalnych i wielu innych. W sumie mają ich w repertuarze 200.

Zespół ma na swoim koncie wiele występów m.in. w Krzyżowej, Lubaniu, Bystrzycy, Świebodzicach, Strzegomiu. Oprócz tego brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Paszowicach, skąd wrócił z wyróżnianiem i dyplomem. W 2007 roku uczestniczył w warsztatach muzycznych pod patronem międzynarodowej organizacji CJOF w Świnoujściu, gdzie dał kilka koncertów na wybrzeżu. Rok później, podczas przeglądu w Burkatowie zajął II miejsce i został wyróżniony został nagrodą rzeczową. W 2009 roku na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Kobierzycach „Dobromierzanie” zajęli I miejsce i otrzymali Złote Skrzypce. W tym samym roku zespół został zaproszony na nagranie do Radia Wrocław, gdzie zajął zaszczytne IV miejsce.

Z targów Chleba w Jaworze rok później wrócili z III miejscem oraz „Brązową bułeczką”, a niedługo potem powtórzyli sukces z Kobierzyc i ponownie otrzymali Złote Skrzypce. Najświeższy sukces muzyków to II miejsce zdobyte podczas tegorocznych XV Międzynarodowych Targów Chleba w Jaworze.

 

Cóż, nie pozostaje nam więc nic innego, jak życzyć wszystkim członkom zespołu pięknie wyśpiewanych kolejnych sukcesów!

<< Powrót Licza odwiedzin: 1404463 Ostatnia aktualizacja: 2024-07-18