Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

 

Zespół śpiewaczy„Ale Babki”    

  Zespół Śpiewaczy „ALE BABKI” powstał w drugiej połowie 1992. Od początku istnienia zespołu do roku 2017, kierownictwo muzyczne sprawowała pani Hanna Raszkiewicz. Do roku 2006 akompaniatorem był pan Witold Janulewicz. Następnie rolę akompaniatora przejął pan Zdzisław Christ, który w następnych latach rozszerzył akompaniament do kapeli 5-osobowej. W 2017 roku przejął również kierownictwo muzyczne nad zespołem. Obecnie zespół śpiewaczy „Ale Babki i Kapela” liczy 24 osoby. Opiekę nad zespołem od 2007 roku sprawuje Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

       Zespół znany jest z wielu występów na terenie Gminy Świdnica, powiatu, Dolnego Śląska oraz całego kraju.

W historii swej działalności Zespół „Ale Babki”  otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Do znaczących osiągnięć zespołu należy dwukrotne zdobycie prestiżowej nagrody „Grand Prix” podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Spotkań Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2013 oraz w 2016 roku. I miejsce w VIII Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Śpiewające Wsie” Chojnów 2013.  Laureat XXV edycji Festiwalu „Ziemia i Pieśń”  w Szprotawie – lipiec 2017, II miejsce wXX Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Żarowie – listopad 2018. W 2019 roku na Festiwalu SAS w Międzyzdrojach zespół otrzymał wyróżnienie. W VIII Przeglądzie Twórczości Amatorskiej Zespołów – Senioralia 2019 w Jeleniej Górze zespół otrzymał Nagrodę Publiczności. Natomiast w ramach X Przeglądu – Senioralia 2021 – w grupie Zespołów Ludowych,  Zespół Ale Babki i Kapela zajął II miejsce.

      Znaczącym osiągnięciem Zespołu Ale Babki i Kapeli Zdzicha jest udział wraz ze wspaniałymi zespołami: ZTLE Mokrzeszów oraz Zespół Taneczny „KRĄG” -  w Wielkim Gminnym Widowisku „WESELE W KARPATACH”.

       Obecnie kierownikiem zespołu jest pani Halina Wiśniewska, kierownikiem muzycznym i szefem kapeli pan Zdzisław Christ.

 

Zespołowi towarzyszy kapela w składzie:

1. Zdzisław  Christ – akordeon, instrumenty klawiszowe

2. Aleksandra  Gawron – skrzypce

3. Krzysztof  Świgost – skrzypce, kontrabas, gitara basowa

4. Dominik  Smolarek – klarnet, saksofon, skrzypce

5. Mieczysław Bukowiec – instrumenty perkusyjne.  

<< Powrót Licza odwiedzin: 1404467 Ostatnia aktualizacja: 2024-07-18