Zespoły
-
IZERSKIE BOGDANKI Zespół Folklorystyczny
Zespół folklorystyczny„IZERSKIE BOGDANKI” Zespół folklorystyczny „... -
PODGÓRZANIE Zespół Folklorystyczny
Towarzystwo Kulturalne „Podgórzanie” powstało w 1998 roku. Cele i zadania statutowe... -
PODOLANIE Z CZERWONEJ WODY
Zespół Podolanie z Czerwonej Wody został założony w 1996 r. przez Panią Janinę Kramarzewską,... -
OSETNOPOLANIE
Zespół Osetnopolanie powstał w styczniu 2015 roku. Kierownikiem zespołu jest Anna Demkowicz,...
TWORZENIE STROJÓW LUDOWYCH W ZESPOŁACH AMATORSKICH
Przez 30-ści lat obserwowałem tworzenie strojów ludowych na Dolnym Śląsku, wynikiem tych obserwacji jest wniosek, że nowo powstające zespoły wzorują się na strojach z innych regionów, zapamiętanych z opisów lub zachowanych strojów.
Na Dolnym Śląsku zamieszkuje ludność z Kresów zachodnich i południowo-zachodnich, zespoły te swoje stroje powiązują z pochodzeniem i wzorami wschodnimi, wplatając motywy Polskie co tworzy różnorodność strojów, barw, stylów wykonania.
Wiele zespołów przyjmuje stroje z wybranego regionu Polski, a inne wymyślają stroje powiązane z miejscem zamieszkania, wykorzystując barwy przyrody na danym terenie jak również opowieści i legendy związane z miejscowością w której powstał zespół.
Należy przyjąć że te przenikania różnych kultur i strojów, tworzy nowy i barwny folklor na Dolnym Śląsku, zachowując elementy strojów z regionów z których pochodzi dana grupa etniczna.
Myślę że nie należy narzucać zespołom i twórcom konieczności zachowywania tylko dawnych i orginalnych strojów, ograniczając w ten sposób postęp i rozwój młodej kultury ludowej Dolnego Śląska.
Marian Zdybał