Dolnośląskie Folkowo i Ludowo

 W listopadzie 2011 r. przy Stowarzyszeniu "Ziemia Legnicka" w Legnicy powstał Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Legnicka". Tworzą go artyści-amatorzy, byli członkowie Grupy Dorosłej istniejącego od 1975 roku Zespołu Pieśni i Tańca "Legnica", która w całości wraz z choreografem i twórcą jej układów scenicznych Krzysztofem Kobylakiem odeszła z opiekującego się "Legnicą" Legnickiego Centrum Kultury. 
Niektórzy z członków tej grupy należeli do zespołu od początku jego istnienia. Była to trudna decyzja i nie będziemy tu rozwodzić się nad przyczynami jej podjęcia, dość powiedzieć, że głównym motywem była troska o zachowanie ducha 
i atmosfery dawnej "Legnicy", czyli czegoś, co pozwoliło temu zespołowi przetrwać prawie 40 lat, pomimo burz i historycznych zawirowań.

erownikiem artystycznym i choreografem zespołu jest Krzysztof Kobylak, chórmistrzem Irena Winnik, przy zespole działa wieloosobowa kapela. Zespół prezentuje wszystkie tańce narodowe oraz folklor regionów: dolnośląskiego, górnośląskiego, cieszyńskiego, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, tańce spiskie, lubelskie i rzeszowskie. Zespół prezentuje także tańce historyczne (m.in. menueta), folklor świata (tańce w stylu country i clog) oraz widowiska śpiewno-taneczne jak np. "Wesele krakowskie" na motywach "Wesela" St. Wyspiańskiego. Posiada także bogaty repertuar pieśni ludowych, patriotycznych, biesiadnych a także kolęd, które mogą być prezentowane w ramach samodzielnych programów wokalnych.

Wszystkie prezentowane na scenie kostiumy zostały wykonane przez członków Stowarzyszenia "Ziemia Legnicka"- Izabelę Świderską i Renatę Dąbrowską.

Występy Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Legnicka" to znakomite widowisko mogące uświetnić uroczystości państwowe, regionalne, branżowe, festyny i spotkania biesiadne. Wieloletnie doświadczenie sceniczne, humor i świetny kontakt z publicznością dają gwarancję znakomitego widowiska folklorystycznego.

 

Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Legnicka" został wpisany na listę członkowską Sekcji Polskiej CIOFF pod nr 161.

<< Powrót Licza odwiedzin: 962639 Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03


Banner z prawej strony